„Někdy jsou to lidé, které nikdo nezná, kteří dokážou věci, které si ostatní nedokážou ani představit“
Za druhé světové války vytvořilo Německo geniální armádní šifrovací přístroj, který měl nacistům pomoci vyhrát válku proti spojencům. Enigmu, systém, který měl mnoha set milionů kombinací a který se považoval ze nerozluštitelný. Velká Británie v zoufalosti najímala ty nejlepší matematiky a lingvisty, stále doufajíc k přiklonění štěstí na svojí stranu, že se najde někdo, kdo prokletí Enigmy zvrátí. A jeden takový matematik dostal pozvánku. Jeho jméno bylo Alan Turing.
Keira Knightley v roli Joan Clarke mu zdatně sekunduje a jinak ryze mužské drama doplňuje o sympatickou ženskou stránku. Jak lze vidět, ve čtyřicátých letech ženy ještě neměly tolik rovnosti jako nyní. Jako příklad uvedu, když ve filmu její charakter vejde na „konkurz“ a strážný jí řekne, že konkurz na sekretářky je o patro výše. Chytrá Joan se ale nedá a dokonce si najde cestu k Alanovi skrze sdílenou vášeň pro matematiku.
Jako perličku uvidíte pravděpodobně jeden z prvních počítačů na světě, který Turing pojmenoval po svém kamarádovi. Příběh Kódu Enigmy vás dokáže udržet v napětí do poslední chvíle. Ikdyž se to vše již stalo hodně dávno, fandil jsem Alanovi, ať se mu konečně zadaří a tu šifru konečně prolomí. A to nejen pro to, aby tím pomohl ukončit válku, ale aby ukázal všem okolo, že to dokázal. Ikdyž zde nepadne jediný výstřel, stále jde o jedno z nejlepších válečných dramat za poslední roky.
0 comments